Anasayfa Haberler Üyelik Avantajları Üye Ol İletişim

PROF. DR. EKİN ÖZGÜR AKTAŞ''IN ANALİZLERİ AİLE HEKİMLİĞİNDE GÜNCEL SORUNLAR NÖBETLER- RAPORLAR- MESAİ AVUKAT ARDA AŞIK'IN ANALİZİ AİLE HEKİMLİĞİ CEZA PUANLARI
Haberin Detayı                                 Bu haber 1589 kez okundu Paylaş


13.01.2012
 
İSTANBUL AİLE HEKİMELRİNE LABARATUAR KAN NUMUNELERİ HAKKINDA BİLGİLENDİRME
 
İstanbul'da Labaratuar için alınan kan numuneleri konusunda Aile Hekimlerine yapılan bilgilendirmelerden derleme :

-Sarı kapaklı jellitüplere alınan kanlarda kan alındıktan sonra 10 dakikabekletilmeli ve 1 saat içinde santrifüj edilmelidir. Santrifüjetme 1 saati aşarsa en fazla glikoz etkilenir. Glikoz saatte 10mg/dl düşer. Bu yüzden alınan kan 1 saat içinde santrifüjedilmelidir. Serum çıkarıldıktan sonra gün içinde kurye gelenekadar oda ısısında bekletilebilir. (Yaz aylarında mutlakabuzdolabına konmalıdır.) Serum halinde iken buzdolabında 2-8derecede 1 gece bekletilebilir, değerlerde her hangi bir değişimolmaz.

-Hemogram ve sedim içinise kan tüpe alındıktan sonra yavaşça alt üst edilmelidir.Santrifüj edilmez. Buzdolabında 2-8 derecede 1-2 gün kalabilir,değerlerde her hangi bir oynama olmaz.

Sonuç olarak; endişeedilen enzimatik rxnlar kuru kanın santrifüj edilmemesi veya 1saatin üstünde bekletildikten sonra santrifüj edilmesi durumundaoluşur. Serum haline gelmiş bir numunede değerlerde bozulmaoluşmaz.


-Laboratuvarlara bazı ASM'lerin sarı kapaklı jelli tüplere konulan numuneleri SANTRİFÜJ ETMEDEN gönderdikleri tespit edilmiştir. Lütfen sarı kapaklı jelli tüplere alınan kan numunelerini 10 dakika beklettikten sonra 1 saat içinde SANTRİFÜJ EDİLMESİNİ sağlayınız. Santrifüj etmenin önemini ASE'lerinize anlatınız.

Biyokimya Uzmanları LDL ile ilgili bir bilgilendirme yapmamın yararlı olacağını belirttiler. Buna göre;"LDL Kolesterol istenildiğinde Kolesterol, Trigliserid ve HDL testleri de mutlaka istenmelidir. Çünkü LDL testi hesaplamalı bir testtir ve diğer 3 testin çalışılması zorunludur." denilmektedir. Bilgilerinize.

-Tüp üreten firmalar bizim labim stantardında barkodlu tüp imal edemediler. Bu nedenle hazır yapıştırmalı barkodlar ile tüpler gönderiliyor.

-Daha sağlıklı bir 1.basamak laboratuvar sistemi kurulması için hepimiz bu tür durumları kontrol edelim,bizlere lab.toplantılarında verilen bilgilerin dışında yapılan işlemler,uygulamalar ve anormal tetkik sonuçları için Öncelikle TSM LABİM SORUMLUSU ile irtibata geçelim,

-AntiHBs Labim listesine eklenmiştir. İstem yapabilirsiniz.
Ayrıca, ELİSA grubu tetkikleri SADECE EVLİLİK RAPORU İÇİN DEĞİL aynı zamanda gerekli gördüğünüz hastalarda tek tek veya topluca da istekte bulunabilirsiniz.

SONUÇ OLARAK :
1. Santrifujlerin nasıl yapıldığına bakılsın.
2.kuryenin numuneleri nasıl taşıdığının kontrol edilmesinde fayda vardır

VE BİR AİLE HEKİMİNİN PAYLAŞIMI :
çünkü ben santrifüj ediyorum kurye onu torbaya yatay bir şekilde koyuyor 5 dk. sonra motorun içinde sallantıdan o tüpün jeli bozulup serum ve kanın diğer elemanları birbirine karışıyor. böylece hemoliz oluyor. 04.01.12 tarihinden itibaren alınan tüm biyokimya sonuçlarımız hemolizli olarak rapor edilmektedir. 2007 yılından bu yana şişli etfal hast. lab. tahlil gönderiyorum. sadece 3 defa isteklerim kanın hemolizli olduğu rapor edildi. 3 günde 9 defa hemolizli rapor edildi. 
toplantıda kuryenin vereceği spor içine tüpler yerleştirilecek transfer böyle sağlanacak denmesine rağmen tüpler yatay bir şekilde transport edilmekte bu da beraberinde bu sorunları doğurmaktadır. 
yaklaşık 1 haftadır çıkmayan sonuçlar hemolizli örnekler nedeniyle hastalarımızla sorunlar yaşamaktayız. bu sebepten dolayı kanlar spor içinde transport edilinceye kadar tetkik hizmeti yapmama kararı aldık.çünkü hastalarımıza karşı zor durumda kalıyoruz. ve sonuçlar çıkmadığı için boşu boşuna girişimsel işlemde bulunmuş oluyoruz.

    facebook'da paylaş    twitter'da paylaş
Yorumlar

Gönderen: KUBİLAY TOSUN
SARIYER 5 NOLU ASM DE AİLE HEKİMİYİM. ARTIK SANTRİFUJ İŞİ KABUSUM OLDU SATRİFUJ DA SANTRİFUJ.. 1 YILDIR İSTİNYE DEVLET HASTANESİYLE ÇALIŞTIK VE TEK KANIMIZA BAKILMAMAZLIK EDİLMEDİ. HER GÜN TSM DEN ACİL!!! ÖNEMLİ!!! AMAN DİKKAT!!!! UYARILARI ALMAKTAN SI KIL DIM... BEN NE YAPTIM BİLİYOR MUSUNUZ ESKİ SARI TÜPLERİM VE YENİ VERİLEN TÜPLERE KAN ALDIM SANTRİFUJLEDİM VE İKİ ÜÇ KERE ( İNANIN KURYENİN VERDİĞİ TRAVMADAN ÇOK DAHA AZI!) SALLADIM.. NE OLDU PEKİ ;ESKİ TÜPLERDE ALINAN KAN TAŞ GİBİ SERUM AYRI YERDE KAN AYRI ,YENİLER İSE HEMOLİZE.. BUNU YAZMADIĞIM YER PAYLAŞMADIĞIM İNSAN KALMADI.. SONUÇ: HALA SANTRİFUJ MESAJLARI??? BİR DE SİZE YAZAYIM İSTEDİM.. BENİM TEŞHİSİM : SARI TÜPLER A RI ZA LI!!! LÜTFEN ARAŞTIRILSIN ... TEŞHİSİ YANLIŞ KOYDUĞUMUZ SÜRECE TEDAVİ NAMÜMKÜN.. SAYGILARIMLA.. DR.Ş.KUBİLAY TOSUN
Yorum Yaz

Ad:
E-posta:
Yorumunuz:
 
 
 Diğer Haberler


Haber Başlık İlan Tarihi
2014 Yılı 1. Dönem İller Arası Sözleşmeli Aile Hekimliği için boş pozisyonlar 31.03.2014
AHUZEM'DE SON DURUM 26.03.2014
Aile Hekimleri ve ASE ler için SEGD Hesaplama Programı 26.03.2014
Aile hekimliğinde farklar iade edilecek 26.03.2014
Sağlık Bakanı hastaneden randevu alamadı 26.03.2014
Yabancı hekimler kamu hastanelerinde çalışabilecek mi? İşte cevabı! 26.02.2014
SUT Eki Ek-3/A "Birden Fazla Branşta Kullanılan Tıbbi Malzemeler Listesi" ile ilgili duyuru 26.02.2014
Obdusmandan hekim nöbetlerine ne dedi 24.02.2014
DOKTORLAR SIK BOŞANIYOR MU ? 24.02.2014
Doktor doktoru tazminata mahkum etti 24.02.2014
Anasayfa  |   Haberler |  Üyelik Avantajları  |   İletişim           Created By   visuallsoft Yazılım Hizmetleri